Rozrywka w sieci - Forum Ogólnotematyczne

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.


#1 2010-05-09 11:52:50

Feniks

Administrator

Zarejestrowany: 2010-05-09
Posty: 50
Punktów :   

[ART] Tresura psów

Tresura psa powinna się rozpocząć już w wieku szczenięcym. Są to bowiem najważniejsze miesiące, w których psa należy nauczyć pewnych zachowań. Zaniedbanie tresury przez pierwszych kilka miesięcy życia, może spowodować nabycie przez szczeniaka pewnych przyzwyczajeń, które później trudno będzie wyeliminować. Ćwiczenia z psem powinno się rozpocząć już w 2 lub 3 miesiącu życia, zaczynając od najprostszych komend typu siad, waruj, wróć. Wprawdzie tresura psa nie od razu przynosi efekty, to jednak konsekwencja w ćwiczeniach spowoduje, że w końcu pies zacznie wykonywać nasze polecenia. Ćwiczenia  z psem nie powinny być prowadzone w taki sposób, żeby pies się nie bał. Dlatego psa nie powinno się straszyć. Z kolei dobrą metodą jest nagradzanie psa zawsze jak wykona polecenie. Psu nie możemy ustąpić, jeżeli karzemy psu wykonać polecenie to powinniśmy dążyć aby to zrobił. Jeżeli bowiem mu ustąpimy choć raz, to pies nauczy się, że nie zawsze musi wykonać nasze polecenia. Rozpoczynając tresurę należy z psem ćwiczyć krótko, w taki sposób by nie odebrał tego jako karę. W ten sposób pies nie będzie traktował ćwiczeń jako czegoś nieprzyjemnego.

Aby nauczyć psa wracać, należy nauczyć go, że człowiek jest najlepszym dla niego kompanem. Dlatego od szczeniaka, za każde wykonanie przez psa komendy “wróć” należy nagrodzić go albo zabawą albo jego ulubionym kąskiem. Dodatkowo jeżeli widzimy, że pies na komende “wróć” reaguje i biegnie w naszą stronę można go jeszcze bardziej zachęcając do powrotu wołać ciepłym głosem np. śliczny piesek. Należy podkreślić, że psa należy zawsze nagrodzić jak wróci, nawet jeżeli wykonanie komendy zajęło mu trochę czasu. Krzyk lub bicie psa w takiej sytuacji wywołają u niego odmienną reakcje na przyszłość, niż byśmy sobie tego życzyli. Pies bowiem wiedząc, że jak wraca nawet “ z opóźnieniem” spotyka go zamiast przyjemności coś nieprzyjemnego nauczy się, że nie ma po co wracać.

Nie każdy pies od początku bez problemu wskakuje do samochodu. W celu oswojenia psa z jazdą, należy najpierw pokazać psu samochód, tak by mógł go sobie obwąchać, następnie można spróbować wsiąść z psem do samochodu, aby mógł pojazd poznać również od środku. Każdą wykonaną czynność przez psa należy nagrodzić. Spowoduje to, że jazda samochodem nie będzie kojarzyć mu się z niczym nieprzyjemnym. Kolejnym etapem jest włączenie silnika, by pies mógł zapoznać się z jego dźwiękiem. Aby zwierze się nie wystraszyło można otworzyć okna, jednak niezbyt szeroko, żeby pies nie wyskoczył. Na końcu można psa zabrać na krótką przejażdżkę, aby ostatecznie przekonał się, że jazda samochodem nie jest niczym strasznym. Każdą z czynności w zależności od reakcji psa można kilkukrotnie powtórzyć.

Często zdarza się, że psy gryzą buty. Można tego nawyku psa oduczyć karcąc go, ale tylko w sytuacji, gdy złapaliśmy psa na gorącym uczynku. Karcenie psa np. po powrocie do domu w przypadku, gdy buty zostały już pogryzione, nie przyniesie pożądanych rezultatów, gdyż pies nie jest w stanie rozpoznać za co jest karcony. Ponadto można to wywołać u niego reakcje strachu, w obliczu powrotu właścicieli. Nie należy również psu dawać do zabawy starych, niepotrzebnych już butów, ponieważ pies nie jest wstanie rozpoznać czy but jest nowy czy stary. Zatem nauczenie go, że buty są zabawką spowoduje, że jeszcze bardziej ochocza będzie on gryzł obuwie.

Psy na ogół boją się głośnego dźwięku np. wybuchu petardy,  w takiej sytuacji należy okazać psu czułość, poprzez np. głaskanie, mówienie do niego miłym głosem. W ten sposób pies będzie czuł się bezpieczniej, a tym samym przezwycięży strach. W sytuacjach szczególnych np. sylwester, kiedy nasilenie tego typu dźwięków jest duże, można podać psu specjalne leki uspokajające, ale zawsze po konsultacji z weterynarzem. Lek bowiem powinien być podany w odpowiedniej ilości proporcjonalne do wagi ciała i w odpowiednim czasie. Nieodpowiednio podany lek np. w zbyt dużej dawce może mieć tragiczne konsekwencje.

Wszystkich komend można nauczyć każdego psa, bez względu na rasę, płeć, czy posiadanie lub nie rodowodu. Jednak niektóre psy są w stanie nauczyć się pewnych rzeczy szybciej, inne wolniej. Nie należy się tym zrażać a konsekwentnie ćwiczyć z psem.


Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości - Terry Pratchett

Offline

 

#2 2010-05-11 18:23:26

sebek962

Początkujący

Zarejestrowany: 2010-05-10
Posty: 31
Punktów :   

Re: [ART] Tresura psów

Dobry artykuł


Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wsztokd.pun.pl www.bookingmpire.pun.pl www.technikgeodezji.pun.pl www.afrodyta.pun.pl www.cyberrawicz.pun.pl